Tuleviku metsandus põhineb digilahendustel
Luua metsanduskooli tulevased metsurid tutvusid eelmise nädala lõpus potentsiaalse tööandja, Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) töötingimustega ning arutasid tuleviku digilahendusi metsamõõtmiseks. Kohtumine toimus digipädevusi edendava koolitusprogrammi Samsung Digi Pass raames, kus kümme kutsekooliõpilaste meeskonda üle Eesti võistleb mentorite abiga digiideede prototüüpimises.
Luua metsanduskooli metsuri eriala õpilased soovivad veebruariks välja töötada uuenduslikke erialaseid lahendusi: tarkvara droonile ja Android-seadmele, mis teostab metsamõõtmist täpsemalt ja väiksema ajakuluga. Praegu peab metsa mõõtmiseks kasutama erinevaid tööriistu, mida on ebamugav kaasas kanda. Meeskonda „Flying Forest” kuuluvad Romert Rehe, Mihkel Märtin ja Silver Pärn soovivad tehnoloogia abil selle mure ära lahendada.
„Kui hetkel metsamees ei näe, mis toimub puude ladvas, siis drooni abil saab näiteks märgata mõnda olulist seenhaigust. Samuti on raske teostada mõõtmisi, kui on tihe alusmets. Tarkvara suudab mõõta puu kõverusi, mida hetkel turul keegi veel edukalt teha ei suuda,” kirjeldas meeskonna juht Pärn võistlusideed.
Pärn arvab, et digitehnoloogia mõjutab oluliselt ka metsuri erialal töötamist ning tuleviku karjäärivõimalusi. „Infotehnoloogia teeb metsanduses kindlasti töö tegemist lihtsamaks ja kiiremaks. Informatsiooni hankimine muutub olulisel määral, digilahendustega on oluline kaasas käia,” selgitas ta koolitusprogrammis osalemise põhjust.
Noori kutseõppureid võõrustas metsamajanduse spetsialist Mikk Männiste, kelle kinnitusel on RMK-s juba täna digilahendused lahutamatu osa tööprotsessist.
„Kõik lahendused on head, mis teevad metsanduslike andmete n-ö kojutoomise efektiivsemaks. Eriti hea on, kui elektroonilisi mõõteseadmeid kasutades suudetakse ka andmete täpsus paremaks teha,” kommenteeris ta õpilaste metsamõõtmise digiideed.