Eratee keelumärk hoiab prügistajaid eemal

Suure-Jaani lähistel on metsateel eratee märk ja tõkkepuu, mis peaksid eemal hoidma metsa prügi toojaid. Omanik kinnitas Sakalale, et sellisest meetmest on abi ning samamoodi toimib ta mujalgi Eestis.
Nimetatud mets ja tee kuuluvad Metsatervenduse osaühingule, millel on metsi paljudes Eesti piirkondades. Ettevõtte juhatuse liige Ants Erik sõnas, et paraku on prügistajatega muresid ning sellise sildi panevad nad üles viimases hädas. «Me ei suuda pidevalt teiste jälgi koristamas käia,» nentis ta.
Ants Erik ütles, et metsa viiakse ehitusprahti, olmeprügi, autoosi ning vanu rehve. Kõige suurem mure on tema sõnul Tallinna lähistel ja Ida-Virumaal. Olmeprügi kohapealt on aga probleeme Valgamaal järvede ääres, kus käiakse kalal ja pidutsemas.
«Suurim häda on ehitusprahi ja suurte asjadega, näiteks külmkapid, telerid ja kraanikausid. Inimesed koristavad oma garaaže ega viitsi vana kraami kogumispunkti viia. Tunamullu viisime Keilas ära kaks konteineritäit, hiljem veeretasime tee ette kive, aga nüüd oli kivide vahele ikka prügi maha puistatud,» kõneles Erik.
Tema tähelepanekute kohaselt kipub see olema nagu ahelreaktsioon: esimene viskab maha koti olmeprügi, järgmine rehvi ja kolmas külmkapi. Samas ta möönis, et praegu on olukord siiski märgatavalt parem kui aastaid tagasi.
Rääkides Suure-Jaani lähistele paigaldatud sildist, kinnitas ka sealkandis metsa kasvatav Olavi Udam, kes kuulub Eesti erametsaliidu juhatusse, et antud paigas oli tõesti prügistamisega mure. Teisalt oli ta seda meelt, et tervikuna on olukord iga aastaga paranenud.
«Mõnes kohas tee ääres on tõesti prügikotte ja isegi vetsupotte, aga väga suur probleem see enam ei ole. Usun, et väga palju on olukord paranenud seetõttu, et suuri asju – olgu külmkappe või mööblit – saab jäätmejaamadesse anda tasuta. Seega neid ei jõua enam nii palju metsa kui varem,» lausus Udam.
​Ta on kindel, et mõju on avaldanud ka suured prügikoristuskampaaniad, mis on inimeste teadlikkust tugevasti mõjutanud. «Mingil määral jääb prügistamine mureks alati, sest kõiki ei paranda kunagi, lollid jäävad alati olema.»
Udam tõi häirivana välja tõiga, et bensiinijaamade lähistel maanteede ääres on kraavi visatud palju kohvitasse.
Loe pikemalt Sakalast.