Metsauuenduspäev tõi kokku praktikute tarkuse
Metsauuendus on majanduslikult kulukas, ent uue metsapõlve kasvama saamise nimel tehakse palju tööd, tõdesid eelmisel nädalal Valgamaal Õrus metsauuenduspäevale kogunenud metsamajandajad.
Õppepäeva korraldaja Metsatervenduse OÜ metsaülem Anti Rallmann viis osalejaid enda sõnul uudistama mitte just kõige lihtsamaid kultuure – paljuski oli tegemist viljakate ja väga viljakate kasvukohatüüpidega, kus boniteet on küll hea, ent kultuurihooldusel tuleb rinda pista umbrohuga, hilisemal valgustusraiel aga lehtpuudega.
Keskmiselt tahab uus metsapõlv niisugustel maadel enne likviidset harvendusraiet inimese sekkumist neljal korral: kahte kultuurihooldust ning ühte või ka kahte valgustusraiet.
Ent Metsatervenduse metsaülem näitas niisuguseidki lanke, kus kultuurihooldust oli tehtud lausa neljal korral.
Vastasel korral lämmatanuks vaarikas ja nõges, mis Rallmanni sõnul olid temaga lausa ühepikkused, langil kasvavad noored kuused.
Kultuurihooldust oli tehtud nii ümber taime, koridorina kui ka ülepinnaliselt – sõltuvalt maapinna ettevalmistusest ja puuliigist. Näiteks ketasadra või mätastajaga ettevalmistatud kuusekultuuri on Rallmanni sõnul mõistlik hooldada koridorina – nii paistavad tulevikupuud paremini silma ning lisaks varjavad kuuskede kõrval sirguvad lehtpuud rohukasvu. Hiljem, kui kuuskedel on piisavalt kõrgust ning umbrohi neile enam konkurentsi ei paku, raiutakse lehtpuud valgustusel välja.
Oluline töö
Hädavajalik metsauuenduse juures on maapinna ettevalmistamine – seda tõdesid kohale tulnud üksmeelselt. Esiteks on nii lihtsam istutada. Esimesel aastal on taime ümbrus suhteliselt umbrohuvaba, hooldusel paistab taimerida kergemini silma ning olenevalt langi veerežiimist saab vao harjale, servale või põhja istutades vähendada vastavalt niiskusest või kuivusest tingitud riske.